Záchovná stomatológia

záchovná stomatológia

sa zaoberá ošetrovaním a liečením zubných kazov. Zubný kaz je infekčné ochorenie spôsobené baktériami, ktoré napadá tvrdé tkanivá zubu. Pokiaľ kazivý proces zostal ohraničený na tvrdé tkanivá zubu a nepoškodil zubnú dreň, volíme v liečbe zubného kazu niektorý typ zubnej výplne. Používame výplňové materiály :

PLOMBY

Amalgám sa používa viac ako 100 rokov. Je vynikajúcou výplňovou hmotou pre zadný úsek chrupu. Jej prednosťou je tvrdosť a mechanická pevnosť. Nevýhodou amalgámu je jeho tmavé sfarbenie.

Kompozit je modernou výplňovou hmotou. Estetický výsledok je oproti amalgámu omnoho lepší. Kompozit-né výplne sa mikromechanicky viažu k zubným štruktúram, preto aj preparácia zubu nie je tak rozsiahla ako pri amalgáme. Mechanické vlastnosti kompozitov sú veľmi blízke mechanickým vlastnostiam zubných tka-nív. Nanášajú sa v tenkých vrstvách a polymerizujú UV lampou alebo tuhnú samovoľne chemicky. Možnosť farebného vyskladania plomby a následného leštenia do vysokého lesku umožňuje vytvárať výplne, kto-ré sú na nerozoznanie od skutočného zuba. Takéto vlastnosti majú iba plomby zo skutočne kvalitných fotokompozitov. Výhodou je aj to, že pacient nemusí čakať a môže na takto ošetrenom zube okamžite jesť.

Skloionomérne cementy boli vždy odlišné pre ich vlastnosti: ľahko sa používajú, majú dobrú priľnavosť, nie je potrebné leptanie a zloženie je bez akýchkoľvek zaťažujúcich látok. Okrem toho, skloionoméry uvoľňujú ochranné fluoridy, ktoré podporujú remineralizáciu. Sú vhodné ako výplň u dočasného chrupu detí, pretože sú pomerne jednoducho spracovateľné a nevyžadujú  absolútne suché prostredie. Aplikujú sa hlav-ne pri hlbokých kazoch.

GC
3M
Densply
Tokuiama

ENDODONCIA

K tomuto ošetreniu sa pristupuje v prípade, keď zubný kaz prenikol hlboko k zubnému nervu. Vďaka škodli-vým látkam z baktérií, ktoré spôsobujú kaz,dôjde k zápalu nervu vnútri zuba. Ak nedôjde k ošetreniu zubárom, baktérie sa cez koreňový kanálik šíria do okolia zuba a časom môžu negatívne ovplyvniť aj celkový zdravotný stav pacienta. Zubný lekár musí odstrániť odumreté tkanivo, kanálik dezinfikovať a her-meticky uzavrieť. Úspešné ošetrenie koreňových kanálikov zub zachráni pred jeho extrakciou.

Naplánujte si

dátum a čas Vášho ošetrenia. Stačí len pár klikov.

V našich ambulanciach vstupné vyšetrenie bez poplatku.